bez kleszczy
kleszcz

Kleszcze

To pajęczaki należące do roztoczy, które charakteryzują się bardzo twardym pancerzem i mocnymi, nożycowatymi szczękoczułkami. Narząd ten umożliwia im sprawne ssanie krwi i płynów tkankowych. Żyją w trawach i na niewysokich krzewach poszukując wygodnego miejsca do wskoczenia na żywiciela.

Kleszcze są pasożytami groźnymi zarówno dla Twojego zwierzęcia, jak i Twoich bliskich. Gryząc i ssąc krew kleszcze mogą wprowadzać do organizmu groźne neurotoksyny, oraz niebezpieczne zarazki, powodując czasem ciężkie choroby, jak borelioza, babeszjoza, anaplazmoza, tularemia, czy groźne dla człowieka odkleszczowe zapalenie mózgu – oznacza to, że są wektorami, czyli pasożytami rozprzestrzeniającymi choroby. Ich zasięg jest bardzo duży, ponieważ kleszcze czują się dobrze w wielu warunkach klimatycznych, w tym także w naszym klimacie umiarkowanym. Kleszcze bez porcji świeżej krwi potrafią przetrwać nawet 2-3 lata, a znajdujące się na odzieży można wyeliminować dopiero piorąc w temperaturze 60 stopni! Jedynym warunkiem hamującym aktywność kleszczy jest niska temperatura, spadająca poniżej 8 stopni Celsjusza przez conajmniej kilka dni. Zapadają wtedy w swego rodzaju sen zimowy.

W dobie ocieplającego się klimatu, którego doświadczamy w Polsce pamiętajmy, że możemy mieć wątpliwą przyjemność spotkania kleszcza o porze roku, której się nie spodziewamy. Dziś nie należy już łączyć aktywności kleszczy tylko z wiosną i latem, gdyż potrafią być aktywne w Polsce przez prawie cały rok (szczególnie dotyczy to lubiącego chłód kleszcza pastwiskowego).

Na szczęscie nowoczesna medycyna dostarcza rozwiązania do walki z kleszczami. Jednym z tych, który zapewni Twojemu zwierzęciu skuteczną ochronę jest preparat Controline do comiesięcznego stosowania.

Stosując Controline nie musisz martwić się zagrożeniami jakie niosą ze sobą kleszcze i możesz zapomnieć o nieprzyjemnej, i nie zawsze skutecznej domowej metodzie usuwania kleszczy ze skóry.