bezpieczne
kocie lato

Preparat na pchły i kleszcze u kota

Lato dla właścicieli kotów oznacza nie tylko piękną pogodę. To także okres wzmożonej troskliwości o swoich czworonożnych podopiecznych. Koty zwabione słoneczną aurą, chętnie przebywają poza domem. Tam zaś czyhają na nie liczne zagrożenia. Najgroźniejsze z nich to pchły i kleszcze. Zobacz, dlaczego są takie niebezpieczne. Sprawdź, jak najskuteczniej sobie z nimi radzić.

Ile może kleszcz?

Chociaż pajęczaki te nie słyszą i nie widzą, a rozmiarem przypominają główkę od szpilki – potrafią być bardzo groźne dla naszych kotów. Szczególnie w okresie od marca do października, kiedy występuje ich największy wysyp. Zazwyczaj można je zlokalizować: na głowie, szyi i w okolicach kociego karku.

Kleszcze u kota potrafią być bardzo niebezpieczne. Szczególnie, jeśli nieumiejętnie je usuniemy, pozostawiając w ciele kota główkę pasożyta lub gdy zaatakują osobnika osłabionego lub młodego. Te pasożyty są nosicielami wielu groźnych chorób, w tym boreliozy. Chociaż dość rzadko występuje u kotów, to przeoczona może prowadzić do uszkodzenia nerek (a te u kotów są wyjątkowo wrażliwe, jak i cały układ moczowy). Kleszcze u kota mogą również wywołać: babeszjozę – prowadzącą do poważnego uszkodzenia czerwonych komórek krwi oraz wątroby; kleszczowe zapalenie mózgu – mogące wywołać w następstwie poważne problemy ze stawami i zanik mięśni.

Jak chronić swojego kota przed atakiem kleszcza? Rozwiązanie jest dość proste. Wystarczy sięgnąć po specjalistyczny preparat Controline do bezpośredniego nanoszenia. Jego działanie jest natychmiastowe, a formuła tak skomponowana, aby nie wywołać reakcji alergicznej u zwierzaka.

Co potrafi pchła?

Innym pasożytem, który również czyha na zewnątrz na naszego kota, jest pchła. Ona także bywa bardzo groźna dla naszego pupila. To niewielkich rozmiarów pasożyt o barwie czarno-brązowej z charakterystycznymi długimi tylnymi nogami, ułatwiającymi skoki na bardzo dalekie odległości – w ten sposób pchła się porusza. Ich najliczniejsze inwazje następują latem, gdyż pchły uwielbiają wysokie temperatury. Atakują przede wszystkim głowę kota, a następnie rozprzestrzeniają się na całym ciele zwierzaka. Pchła kocia może wywołać silne reakcje alergiczne – z egzemą i utratą sierści włącznie. U kotów zaatakowanych przez pchły, nierzadko dochodzi też do alergicznego pchlego zapalenia skóry. Jego główne objawy to: świąd, stan zapalny okolic brzucha i wewnętrznej strony ud. Pchły u kota mogą też stać się przyczyną zarażenia zwierzaka tasiemcem, czy spowodować hemobartonellozę – wywołującą: żółtaczkędepresję lub śmiertelne niedotlenienie. Dzieje się tak, gdy nasz pupil połknie pasożyta. Ponadto kot zaatakowany przez pchły, staje się niespokojny. Częste mycie (lizanie) może też doprowadzić do problemów z trawieniem, gdyż do jego przełyku trafia wtedy znacznie więcej sierści.

Z pchłami należy rozprawiać się natychmiast, gdyż cechuje je zdolność do szybkiego rozmnażania oraz przenoszenia na inne zwierzęta. W tym przypadku również dobrym rozwiązaniem jest preparat Controline i to nie tylko ze względu na szybkie działanie. Chodzi również o względy bezpieczeństwa ogólnego. Obróżka – choć równie skuteczna – niesie zagrożenie zaczepienia się, zerwania, uniemożliwienia kotu ucieczki, zawiśnięcia a nawet uduszenia się, gdy nie przyjdziemy mu z pomocą.

Produkty Controline dla kotów:
controline dla kotów
Koty