Bez pcheł
pchła

Pchły

To pasożyty zwierząt i człowieka. Pchły są bezskrzydłymi owadami, które dzięki wyjątkowo rozwiniętym odnóżom potrafią bardzo wysoko i daleko skakać. Narząd gębowy, który umożliwia pchłom pobieranie pokarmu jest kłująco-ssący, dlatego też ugryzienia są nieprzyjemne i bolesne. Bywa też tak, że ślina pcheł bardzo silnie działa uczulająco i wiele zwierząt po zetknięciu z pasożytem reaguje silną reakcją alergiczną, która przeradza się w problematyczne i uporczywe alergiczne pchle zapalenie skóry – chorobę, która dotyka zarówno psy, jak i koty!

Gryząc i pijąc krew, dorosłe pchły mogą przenosić inne pasożyty – takie jak tasiemce. Roznoszą także groźne zarazki oraz przy bardzo dużej infestacji mogą doprowadzić u Twojego pupila do anemii!

W ciągu dnia pchła potrafi wypić 20 krotnie wiecej krwi niż sama waży. Warto pamiętać, że pomimo iż znane są preferencje wielu gatunków pcheł, to jednak w przypadku braku najbardziej pożądanego żywiciela gryzą każdego, kto pojawi się w ich zasięgu. Pchła jest więc specyficznym pasożytem, który nie bytuje wyłącznie na skórze zwierzęcia, lecz żyje w środowisku, a na żywicielu jedynie pobiera krew.

Obecność pcheł można czasem stwierdzić jedynie po charakterystycznych odchodach, zauważalnych przez wyczesywanie ich z włosów zwierzęcia. Pchły potrafią złożyć na ciele żywiciela do 2000 jaj w ciągu życia, które potem spadają z sierści zwierzęcia i wykluwają się w miejscach o niskim dostępie światła i wysokiej wilgotności.

Dlatego tak ważne jest, aby regularnie stosować profilaktykę przeciwpasożytniczom i przeciwdziałać rozwijaniu się populacji pasożytów. Na szczęście dla naszych pupili i nas samych istnieją doskonałe sposoby zapewniające eliminację pasożytów z naszego otoczenia.

Jednym z takich rozwiazań jest preparat Controline, który skutecznie zapobiega infestacji dorosłych pcheł przez okres do 2 miesiecy.